Az eredeti DBD cikk alapján készült, néhány jó tanács, hogy ne kelljen napjában ötvenszer újratelepítened a gépedet. A saját bőrömön tapasztaltam, hogy ezeket tényleg érdemes betartani.
Ne keverd a szezont a fazonnal: Ne használj idegen rendszerhez készült tárolókat. Ne keverd össze az Ubuntu és a Linux Mint pláne ne a Debian tárolóit minden mással. Rengeteg hibát, sőt biztonsági kockázatot is okozhat, ha valamilyen függőség miatt nem frissülnek a fontos csomagok. Legrosszabb estben a következő verziónál döbbensz rá, hogy újra kell telepítened a rendszert mert nem kompatibilis a hivatalos disztribúció frissítéssel, mivel valami meghatározhatatlan korcs disztribúciót sikerült alkotnod.
A programok frissítése nem lóversen: Az új verzió nem mindig jelent jobbat. Például bevett szokás, hogy a programok saját tárolóját is felveszik a felhasználók a rendszerbe, hogy ne az Ubuntu / Debian közösség végezze a programok frissítését, hanem maga a készítő. Pont a napokban futottam bele ezzel kapcsolatban egy rejtett hibába, amire majd egy ponttal később kivesézek. Ne akard kikerülni a saját rendszered! Tényleg ne. Nem éri meg.
Ne tölts le mindenfélét az internetről: Néhány gyártó, saját szkriptet készít a programjaihoz. Általában ezeket könnyű felrakni, de eltávolítani annál nehezebb. Néha egyszerűen nem gondolnak az Uninstall eshetőségre. A gyártói illesztőprogramokkal a legrosszabb a helyzet. Ha lehetséges mindig a gyári szoftverközpontot használd! Csak a rendszerhez készült .deb csomagokat érdemes telepíteni. Ezeket jó eséllyel el is tudod majd távolítani.
Ne kövess vakon mindenféle leírást: 10 dolog amit telepítés után szoktam csinálni. Ismerősen hangzik? Szépen lépésekbe szedve, parancsokkal teletűzdelve. Hát mi kell még? Ha ezt követem biztos nem lehet gond, hát Ubuntu is van az oldal nevében!!! Nagyon könnyű elkövetni az összes fenti hibát, ha az ember vakon követi ezeket a cikkeket. Általában nem szakemberek, sőt, még csak nem is profi felhasználók írják ezeket a cikkeket. Sima bloggerek, lelkes amatőrök mint én. Pont a napokban találtam egy hibát. Az ubuntu handbook oldalán van egy cikk, a Trusy telepítéséről. Na én meg persze mindenkinek linkeltem, mert elsőre teljesen jónak tűnt. A cikkben szépen felvettek egy sor külső tárolót a direkt frissítésekhez. A Gnome 3 tárolóban természetesen frissebb verziók találhatóak meg, így például lecserélte a gyári Ubuntu feladatkezelőt. Igen ám, de az új verzió nem kompatibilis a Unity-vel és a felülete átlátszóvá válik, majdhogynem használhatatlanná téve azt.
Tanulság: A közösség már egyszer összeválogatta, majd frissül a következő kiadásnál.
Tanulság: A közösség már egyszer összeválogatta, majd frissül a következő kiadásnál.
A gyári dokumentáció és Wiki nem harap, azt nyugodtan tanulmányozhatod.
Ne törölgess vakon szoftvereket: A könnyebb kezelhetőség érdekében sokszor metacsomagokat használnak a programok telepítéséhez. A metacsomag nagyjából annyit jelent, hogy egy csomagba leírják, hogy mit rakjon fel egyszerre. Sokszor maga a felület is egy ilyen metacsomag. Na most ha törölsz belőle egy alkalmazást, akkor a tőle függő metacsomag is törlődik. Azonban a metacsomagtól minden más is függ, így a következő karbantartáskor szépen viszi magával az egész ubuntu-desktop (helyettesíts ide bármit) kócerájt. Utána meg nézel, hogy WTF. A Ubuntu-ban ráadásul igen könnyű elkövetni ezt, mert a Dash indítója nem dobja fel a KDE-hez hasonló értesítést hogy mit fog még törölni. A nagy egyszerűsítésben a háttérben végzi a dolgát.
Ne telepíts vakon: Olvasni jóóóó! Nem árt kétszer elolvasni, a programokhoz mellékelt leírásokat és a csomagok nevét. Például kernel moduloknál kulcsfontosságú, hogy ne keverd össze a csomagokat.
Jegyzetelj: Hasznos ha a fontos parancsokat, elérési utakat, fontos fájlok nevét, felírod magadnak. Nekem is van egy mappányi hasznos cuccom. Nem szégyen az. Egy idő után, úgyis rutinból fog menni minden.
Segíts magadon: Azt javaslom először próbáld meg magadnak megoldani. Ha kérdezni akarsz, nézd át a fórumokat, hátha már megválaszolták. Nem biztos, hogy mindenki szádba fogja rágni a tennivalókat. A segítség nyújtás nem azt jelenti, hogy nem kell majd a dokumentációt végig nyálazni.
Segítségkéréskor: Ne türelmetlenkedj, légy együttműködő. Legalább próbáld meg érthetően elmagyarázni a gondodat. Tanuld meg a rendszered nevét, verziószámát, a géped típusát, hardvereit. Ne legyél felháborodva, ha rámutatnak hol hibáztál. Sajnos sokszor olyanok akarnak segíteni akiknek nincs türelmük az emberekhez. Szinte biztos, hogy belefutsz majd egykét pofonba a fórumokon, főleg magyaroknál. Légy türelmes, és ne rontsd tovább a helyzetet.
Ha nem romlott el, ne javítsd meg.