Ubuntu 18.04 LTS (oem-dell)



Sokáig voltam alap Ubuntu felhasználó. Az egész történet 10-11 éve kezdődött, a 8.04 kiadással. Majd a 10.04 jelentette számomra a csúcsot. Ubuntu kiadásoknál olyan mint a Windows esetén a 2000. Az utolsó klasszikus, letisztult mohikán. Utána még használtam a 14.04 LTS-t egy ideig Unity felülettel, majd a még nem hivatalos Ubuntu Mate következett. Volt egy rövidebb kalandom Mint Mate kiadásokkal is, de végül gépet váltottam és vele együtt áttértem KDE-re. Valahogy mindig is izgatta a fantáziámat, milyen lehet a Gnome Shell, egy előtelepített hardveren. Nem szeretem, amikor a hardver dönti el helyettem, milyen szoftvereket használjak a gépen, a KDE pedig ilyen döntés eredménye volt.

Szó ami szó eléggé rendben van idáig a rendszer. Itt-ott kissé fapad, de elég jól megcsinálták a Unity leváltását. Nem annyira észrevehető a változás, főleg hogy régen használtam már… Sebessége azért nem tökéletes. Impatience kiegészítő sokat segít a dolgon, de vigyázni kell a túl gyors animációk sokkal darabosabbá tehetik a rendszert. A boot idő kellemesen gyors, belakás után azért már nem olyan pattogós mint mondjuk egy gyors indítással csítelő Windows 10. A memória felhasználás elég nagy, 1,6 GB de 2019-ben ez az alap. A minimális követelmények 2 Ghz processzor és 2 GB memória meg 25 GB szabad hely. Ehhez képest a rendszer szinte semmit sem ad, még a Vanilla Gnome is több alap alkalmazással rendelkezik. Fura, aki valami lean rendszert szeretne az eddig sem az Ubuntut választotta, én inkább nem is gondolkodom ilyeneken. Működik oszt kész.

Na de akkor mi az előnye, ha ezt a Canonical Dell szerelem gyereket használja az ember?


Elsősorban én abban látom, amiben például a KDE Neon vagy Kubuntu esetén is megfogalmazódott bennem. Vannak olyan disztribúciók amin érződik, hogy csomagokból vannak összerakva, egymásmellé pakolt össze nem illő alkalmazások, közös arculat nélkül. Itt ott csiszolatlan megoldásokkal. Például az XFCE és LXDE asztalok esetén rendszeresen ezt a DIY feelinget érzem. Na az alap Ubuntu ehhez képest egy komplett ökoszisztéma és egy megfogható termék benyomását kelti. Nehéz ezt szavakkal elmondani, amikor az ember look and feel témában kalandozik. Vannak kellemetlenségek, például én a Snap csomagokat úgy vágtam ki a fenébe mint azt a bizonyos macskát. Lehetetlenné teszik az értelmes témázást, lassúak és rendszeridegenek. Azért bakker egy feladatkezelőt és számológépet tényleg alkalmazásképfájl formátumba kell feltelepíteni egy alap rendszerre? Nem tudok olyan élethelyzetet elképzelni, amikor azt mondom. Bárcsak hetente frissülne a gnome-calculator és a gnome-system-monitor. Úgy gondolom, ezeknek az alkalmazásoknak a legmegbízhatóbbaknak kell lenniük. A Snap pedig nem az.



Az Ubuntu 18.04 nem új rendszer, és a legjobban az alap Ambiance témán érezni az idő vasfogát. Nekem megmondom őszintén hányingerem van tőle. Kakabarna, lila és narancs amivel semmi sem passzol igazán a gyári háttérképen kívül. 10 éve jelent meg legalább, azóta szinte semmit se változott. A fejlesztők és a közösség is tudta ezt, és elkezdték a Yaru témát összerakni, de nem sikerült megcsinálni a Bionic megjelenésére, így utólag bárki által elérhető immár Communitheme néven. A szépséghibája a dolognak, hogy Snap létére Snap alkalmazásokkal nem kompatibilis, ezért is repültek a gépről. Ezen kívül teljesen elégedett vagyok vele. Nem kizárt hogy 2023-ig fogom használni…

Á csak vicceltem, kb 1 hét múlva megunom és felrakom rá a WhitePuma f-OS-t.


A használat során egy igazán idegesítő dologgal találkoztam, a fenti panelről nehezen lehet eljutni olyan beállításokhoz mint például hangkeverő. Mindenért a beállítások ikonra kell kattintani és turkálni a vezérlőpult Gnome megfelelőjében. Egyetlen pozitívum, hogy elég logikusan van berendezve, és kissé Androidra hajaz az egész.

Azért még mindig Gnome a de-facto sztenderd. Jók az alap alkalmazások, de van amit rettentő módon kicsontoztak és már már az alap funkciókat sem tudja ellátni rendesen. Ilyen például a Gnome Zene, az Ubuntu alapból nem is tartalmazza. A teljes képernyős alkalmazásáttekintő számomra nehezen áttekinthető, sok alkalmazást nem is használok miatta, szimplán csak azért mert nincs szem előtt. Az Aktivitások használatához meg öreg vagyok már, hamarabb elfogy a gépből a kraft, mintsem ne tudjak felülrekedni az ablakaimon. Az elején volt pár összeomlás, ilyen WTF pillanat, de mára bejáratódott a Gnome. Beton stabilnak is nevezhetném, de azért mégis csak Ubuntuból van.



A rendszert törekedtek karbantartás mentesre csinálni, a Windows 10-hez hasonlóan itt is elérhető az automatikus takarító funkció, ráadásul itt a nyomkövetési adatokat is képes a beállított időközönként takarítani. A gondozásmentesség a frissítések kezelésében is meglátszik. KDE neon esetén frászt kaptam a tálcán mindig jelen lévő frissítés ikontól. Itt szinte semmi, Debianos csendesség tapasztalható, nem piszkál senki.

A story később még folytatódik...

Támogatás: PayPal