KDE neon - a tökéletes Plasma desktop?


Úgy tűnik én egész életemben B csoportos leszek. Intel helyett AMD, GNOME helyett KDE... Ha már ilyen-olyan okból így alakult, törekedjünk a tökéletességre. Ezt a célt, először a szintén B csoportos openSUSE-val szerettem volna elérni. Ez tartott 10 napig, amikor a projekt csúfos véget ért, hála egy telepítéskor elkövetett hibás döntésnek, és az 5.0-ás kernel frissítésnek. Kubuntuval folytattam a distro hopping felhagyását célzó kísérletet, de amennyire jól összerakottnak tűnik, valahogy mindig nehézkesnek éreztem. Erre rájött a saját tevékenykedésem is, és előjöttek a hibák. Nem komolyak, csak épp annyira idegesítő ami megüti az ingerküszöbömet.

Ki az a distro hopper?

Azokat a felhasználókat szokták distro hoppernek nevezni, akik folyamatosan váltanak egyik disztribúcióról a másikra mindenféle kényszerítő körülmény hiányában, abban reménykedve, hogy megtalálja a tökéletes receptet. A user persze csak egy illúziót kerget, tökéletes OS nem létezik. Rövidesen kifogásokkal is előáll a függő, mint például ez és az a funkció hiányzik, de egy másik disztró alapból tartalmazza. Legvégső esetben már a gyári témára hivatkozva is képes újratelepíteni a rendszert.

A választás paradoxona, némi Aspergerre hajazó jellemvonással ötvözve könnyen őrületbe tudja kergetni az embert. A rengeteg lehetőség miatt, előre elrendeltetett, hogy boldogtalanok leszünk a végén, mert csak azon gondolkodik az ember, hogy mit szalasztott el. A KDE neon ígérete viszonylag egyszerű: Legújabb funkciók egy stabil alapon.

neon

A neon egy eléggé fiatal disztribúció féleség, Jonathan Riddell, a Kubuntu megálmodója áll a projekt mögött. Volt egy kis vitája az Ubuntus vezetőkkel, így 15.10-es megjelenés után távoznia kellett [közös megegyezéssel ;)] a Kubuntu éléről.  Bonyolult megítélni a rendszer létjogosultságát, ha a Kubuntuval állítjuk szembe. A KDE-nek szüksége volt egy rendszerre a Slimbook számára, de a Kubuntu nem feltétlenül fedte mindenben az elképzeléseiket. Nem volt azonban cél A KDE disztró megalkotása, szerintük van már elég, csak megakarták mutatni mi van a tarsolyukban, amit egy klasszikus LTS kiadással nem lehet.

Az én esetemben épp kapóra jött, mert a Bionic verzióval eléggé elégedett vagyok, de a legújabb KDE is nagyon hiányzott, amit a kubuntu-backports sem tudott megadni. A telepítő majdnem teljesen ugyanaz mint a Kubuntunál, annyi különbséggel, hogy itt mindenképp minimal-install módban települ a rendszer. Ennek is megvan az oka. Méghozzá az, hogy a fejlesztők inkább a snap és flat csomagokat szeretnék előnyben részesíteni a KDE-n kívüli alkalmazások esetén. Az Ubuntuval érkező programok hamar elavulhatnak, néhány esetben hibásnak is tűnhetnek (nálam egyelőre főleg esztétikában jelentkezett), ahogy a KDE fejlesztése robog előre. De például egy flathubról telepített GIMP nem fog bután viselkedni, még akkor sem ha kicseréled körülötte a fél rendszert. Úgy döntöttem, hogy menet közben fogok átállni a programok platform független verzióira, ahogy belefutok valami hibába. 

Flatpak

Ez a minimalizmus a rendszer sebességére is jótékony hatással van. Telepítés után engem gyönyörködtet az üresség, amit a saját elképzeléseim alapján tölthetek fel. Aki nem szeret a rendszerrel foglalkozni annak inkább javaslom a Kubuntu LTS használatát. Ezúttal úgy döntöttem, hogy a TimeShift programot is csak egy közönséges .deb csomagban rakom fel a githubról, külső tárolók nélkül. Elméletileg amíg a Bionic és az Rsync kitart, ezzel sem lesz gond. Majd kiderül, hogy kellett volna-e a ppa vagy sem. Jelenleg az OpenArena és a GIMP amit kísérleti jelleggel flatpak formában használok, mert nem voltam elégedett a packagekites verzióval. 

A KDE 5.15.3 egyértelműen jobb mint az 5.12.6. Nem tudom miért, de sokkal csiszoltabbnak érződik. Egyre kevesebb GTK programot használok, amióta ismét felfedeztem a Clementine lejátszót, megint csökkent a rendszerbe furakodó idegenek száma. Egyelőre az a megjelenítési hiba sem jelentkezett, ami a GTK-s felbukkanó menük szivárványos széthullásával jár. Eddig ez az első Linux amivel nem tapasztaltam a hibát. Nincs AMD-s Slimbook, szóval nem értem a dolgot.

Végszó

Nagyon kíváncsi vagyok hosszabb távon mit tud a rendszer. A fórumokon elég megosztó véleménnyel vannak a projektről. Sok a kérdés, főleg az alaprendszer frissítéseivel kapcsolatban. 2020 nyarán megtudjuk a választ, addig pedig meglátjuk mire jó a gördülő asztali környezettel rendelkező disztróféleség.

Támogatás: PayPal